Aktualność

12
lutego 2019

Gdyńska Hala Targowa zyskała nowych najemców. W podziemiach Hali Płaskiej swoje pracownie otworzyli artyści ze stowarzyszenia Halo Kultura. Mieszkańcy natomiast zyskali nową kulturalną przestrzeń na mapie miasta, gdzie organizowane będą warsztaty, wystawy i różnorodne wydarzenia kulturalne. 

Miasto przekazało podziemia Hal Targowych w ręce twórców kultury i sztuki w październiku ubiegłego roku. Miała tutaj powstać przestrzeń łącząca artystów i mieszkańców z bogatą ofertą dla wszystkich zainteresowanych sztuką. Nowa przestrzeń kultury powstała z inicjatywy gdyńskich środowisk twórczych i pozarządowych, które zwróciły uwagę na potrzebę stworzenia miejsca nie tylko do ekspozycji sztuki, ale też platformy współpracy artystycznej i społecznej.

W Hali Płaskiej od 2 lutego znajdują się 24 pracownie artystyczne – fotograficzne, muzyczne, architektoniczne, teatralne, sztuki współczesnej, designu i pozarządowe. Artyści przygotowali już bogatą ofertę warsztatów dla dzieci i młodzieży na okres ferii. Można wziąć udział w warsztatach naukowych, technik emisji głosu, warsztatów improwizacyji, fotograficznych i rękodzieła. 

Gdyńskie Hale Targowe - miejsce bardzo żywe, wpisane w tradycje miasta - spełniają nową funkcję. Powstało tam nowe, ważne miejsce na mapie kulturalnej naszego miasta. Gdyńscy artyści zapraszają do miejsca nieoczywistego, ciekawego i niekonwencjonalnego. Warto przyjść do podziemi i się o tym przekonać. Oferta jest tu tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Koncepcja zagospodarowania podziemi Hali Targowej jest zgodna ze współczesnymi trendami łączenia tradycyjnego handlu ekologicznymi produktami z gastronomią i ofertą kulturalno-rozrywkową.