Aktualność

14
kwietnia 2019

Inscenizacje Misterium Wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz Misterium Męki Pańskiej co roku przed Świętami Wielkiej Nocy odtwarzane są w Wejherowie. Tłumy wiernych towarzyszą Jezusowi w ostatniej drodze po Kalwarii Wejherowskiej. Jest to najpiękniejsza inscenizacja Drogi Krzyżowej wystawiana na Pomorzu.

 

Misterium Wjazdu Jezusa do Jerozolimy odgrywane jest w Niedzielę Palmową, na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia wierni podążają do kościołów z palmą w dłoni lub wiązanką przygotowaną z wierzbowych witek i suszków. Organizatorem inscenizacji Wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest wejherowska parafia Św. Boromeusza.

Również w Niedzielę Palmową 14 kwietnia br. o godzinie 15.00 Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają na wzgórza Kalwarii Wejherowskiej, gdzie odbędzie się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej prezentujące drogę Chrystusa na Golgotę. Wydarzenie to ma już kilkunastoletnią tradycję i co roku przyciąga do Wejherowa tysiące ludzi, którzy chcą wspólnie wprowadzić się w klimat Wielkiej Nocy. Początek inscenizacji rozpoczyna się przy Pałacu Piłata.

W Wielki Czwartek o godzinie 15.30 w kościele Św. Anny (ul. Reformatów 19) odbędzie się inscenizacja Pojmania Jezusa w Ogrójcu. Było to miejsce w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami, w wieczór przed pojmaniem.

Po raz kolejny świadkami inscenizacji Misterium Męki Pańskiej będziemy w Wielki Piątek o godzinie 10.00.

- Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu rozpoczęliśmy próby i przygotowania do tegorocznych inscenizacji Misterium Wjazdu, Męki i Pojmania. W próbach uczestniczy grupa około sześćdziesięciu osób, które z wielkim zapałem i gorliwością ćwiczą poszczególne sceny. Równocześnie trwają prace nad kostiumami, niezbędnymi rekwizytami, warstwą muzyczną i wokalną inscenizacji. W tym roku szykują się też zmiany w obsadzie aktorskiej. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok te przygotowania przebiegają coraz sprawniej. Mamy nadzieję, że jak co roku uda nam się dostarczyć Państwu wielu wzruszeń i duchowych przeżyć. - podkreślił inicjator wejherowskich tradycji misterium, prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich – Wojciech Rybakowski.

 

RAMOWY PLAN WYDARZEŃ

14.04 Misterium wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy Kaszubskiej

godz.10.00 miejsce: Rondo Śmiechowo Północ (UWAGA! ZMIANA MIEJSCA)

 

14.04 Misterium Męki Pańskiej

godz. 15.00 miejsce Pałac Piłata

 

18.04 Misterium Pojmania

godz. 15.30 kościół św. Anny w Wejherowie

 

19.04 Misterium Męki Pańskiej

godz. 10.00 miejsce Pałac Piłata