Aktualność

27
stycznia 2020

24 stycznia 1920 r. w Toruniu urodził się Lech Bądkowski. Działacz kaszubsko-pomorski, żołnierz Września i Polskich Sił Zbrojnych, dziennikarz, pisarz, orędownik Polski samorządnej. Większość miejscowości Pomorza pamięta o jego urodzinach oraz zasługach dla Polski i Pomorza.

 

Dla Kaszubów i Pomorzan to jedna z najważniejszych postaci ruchu kaszubsko-pomorskiego drugiej połowy XX wieku.

Uczestniczył w Kampanii Wrześniowej. Po burzliwych latach wojennych powrócił do Polski w 1946 r. i zamieszkał w Gdyni. Od 1951 r. mieszkał w Gdańsku. Pracował w m.in. redakcjach „Dziennika Bałtyckiego”, „Rybaka Morskiego”, „Ziemi i Morza”. Władze komunistyczne pozbawiły go jednak możliwości uprawiania tego zawodu. Od 1979 roku był członkiem polskiego PEN Clubu i członkiem jego ostatniego zarządu przed stanem wojennym. Należał również do Związku Literatów Polskich.

21 sierpnia 1980 roku pojawił się w Stoczni Gdańskiej i dołączył do składu Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, był jego rzecznikiem prasowym, a także członkiem grupy negocjującej porozumienie gdańskie. Od września 1980 roku był przewodniczącym kolegium redakcyjnego rubryki „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a później redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność”, który powstał dzięki jego staraniom. Był współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym pełnił różne funkcje. Jest autorem około tysiąca artykułów i prawie trzydziestu książek.

Pomorze pamięta i przybliża jego postać kolejnym pokoleniom. Gdańsk ustanowił rok 2020 rokiem Lecha Bądkowskiego. Do obchodów włączyły się również inne miasta. W Gdyni 29 stycznia, w Kaszubskim Forum Kultury odbędzie się promocja książki o Bądkowskim, pióra jego córki – Sławiny Kosmulskiej. Dwa tygodnie później odbędzie się projekcja filmu „Kryptonim Inspirator” w Wielkim Kacku. 6 czerwca będzie można wziąć udział w niezwykłej grze miejskiej nawiązującej do osoby Lecha Bądkowskiego.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przygotowało wystawę przybliżająca jego twórczość, życie i działalność społeczną. Większość eksponatów użyczyła córka pisarza. Wernisaż wystawy odbył się w 100-lecie urodzin Lecha Bądkowskiego, a wystawę można oglądać do końca roku.