Aktualność

26
lutego 2020

 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie już po raz trzeci zaprasza osoby dorosłe tworzące w języku kaszubskim do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim.

 

Celem konkursu jest wzbogacenie i rozwój kultury kaszubskiej, przybliżenie kultury i języka kaszubskiego szerszemu gronu odbiorców, aktywizacja osób posługujących się językiem kaszubskim, wreszcie wyłonienie utalentowanych autorów tekstów piosenek.

Na teksty piosenek organizatorzy czekają do 20 sierpnia 2020 r. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe. Nagroda główna wynosi 1000 zł. Zwycięzców konkursu poznamy we wrześniu 2020 r.

Nadesłane teksty zostaną wykorzystane przez kompozytorów w roku przyszłym w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Renaty Gleinert na piosenkę w języku kaszubskim. Po wypełnieniu puli utworów planowane jest wydanie śpiewnika.

 

Regulamin konkursu zamieszczonym został na stronie internetowej Muzeum jak również na muzealnym profilu na Facebooku.

 

Jan Trepczyk (ur. 22 października 1907 w Stryszej Budzie k. Mirachowa, zm. 3 września 1989 w Wejherowie) – jeden z najwybitniejszych poetów kaszubskich, pieśniarz, członek Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w Kartuzach i kręgu Zrzeszeńców oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ideolog kaszubski, leksykograf – autor słownika polsko-kaszubskiego, pedagog, współzałożyciel Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jako pisarz i leksykograf utrwalał bogactwo kaszubskiej mowy, rozwijał ją poprzez stylowe neologizmy i archaizmy.