Aktualność

20
marca 2020

Muzeum Miasta Gdyni zamieszcza na stronie gdyniawsieci.pl archiwalne zdjęcia miasta. Wiele z nich było udostępnionych jedynie na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”. Teraz można je obejrzeć siedząc w swoim fotelu.

 

Na stronie gdyniawsieci.pl znajdują się unikatowe fotografie miasta pogrupowane tematycznie. Można zobaczyć jak wyglądało życie w Gdyni już w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Uwiecznione zostały zdjęcia z budowy portów, czy powstawania sieci wodociągów i kanalizacji. W udostępnionych zbiorach są również fotografie przedstawiające miasto w latach 1945-46 zniszczone po wojnie.

Oglądanie zdjęć może być również doskonałą lekcją historii miasta. Najnowsze zdjęcia dodane do archiwum ilustrują budowę elektrowni parowej Gródek, która przedstawia historię elektryfikacji Gdyni. W 1923 r. został uruchomiony Zakład Wodno-Elektryczny w Gródku, a miasto zostało zelektryfikowane dwa lata później, dzięki energii płynącej z Elektrowni Rutki.

20 marca dodany został również album „Arkadia – letnisko w Gdyni na pocztówkach przełomu XIX i XX wieku”. A 22 marca w internetowym archiwum pojawią się fotografie „Ludzi Gdyni na kartach albumu Konsorcjum Francusko-Polskiego firmy Hojgard &Schultz”.

Wśród zbiorów fotografii pojawiła się niespodzianka – oryginalna plansza do gry z lat 70. XX wieku „Darem Pomorza dookoła świata”. Jest dokładny opis gry, wystarczy więc ją wydrukować i wyruszyć całą rodziną w podróż dalekomorską. Jest to idealna propozycja na wspólne spędzenia czasu z jednoczesną lekcją geografii.