Aktualność

23
października 2020

 

Na terenie Portu Gdynia, na parkingu przy ul. Polskiej 39, można naładować swój elektryczny pojazd za pomocą ładowarki umieszczonej na słupie oświetleniowym. W Gdyni powstaną jeszcze dwie tego typu stacje.

 

Ten projekt został zrealizowany dzięki współpracy Energi Oświetlenie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Z tej pilotażowej stacji będą mogli korzystać posiadacze urządzeń elektrycznych – samochodów, hulajnóg czy rowerów, którzy zarejestrowali się w dedykowanym systemie i posiadają wydawaną przez Energę kartą RFiD. Na terenie Gdyni mają powstać jeszcze dwa tego typu urządzenia. Dwie kolejne stacje na słupach oświetleniowych zostaną zamontowane w wybranych lokalizacjach na terenie gdyńskich osiedli mieszkaniowych. Zostaną zrealizowane w ramach współpracy z samorządem miejskim jeszcze w tym roku.

To pionierskie rozwiązanie zostało docenione nagrodą Innowatory Wprost 2020 w kategorii Energetyka. Jury doceniło nowatorskie podejście spółki Energa Oświetlenie do wykorzystania lamp ulicznych w celu wdrażania technologii z obszaru hi-tech i smart city, połączonych jednocześnie ze wsparciem rozwoju elektromobilności. Było to możliwe dzięki modernizacji ulicznego oświetlenia i zmiany dotychczasowych opraw sodowych na energooszczędną technologię LED. Powstałe dzięki temu nadwyżki energii elektrycznej w instalacjach oświetleniowych mogą być wykorzystane do obsługi dodatkowych urządzeń, np. smart przejść dla pieszych i smart parkingów. Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury zasilania ulicznego, co znacznie skraca czas budowy i obniża koszty inwestycyjne.

Stacje ładowania montowane na oświetleniu ulicznym są rozwiązaniem znanym na świecie, ale wymagały dostosowania do krajowych warunków. W wielu innych krajach pojedyncze lampy często posiadają własne sterowanie, w Polsce kilka lub kilkanaście podłączonych jest pod jeden układ sterowniczy. Te niezbędne modyfikacje zostały właśnie docenione przez jury Innowatorów 2020.