Aktualność

05
listopada 2020

Samorządy wspierają przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy decyzją rządu musieli zawiesić swoją działalność w czasie pandemii aż do odwołania. Wejherowo i Gdynia zdecydowały o obniżeniu właścicielom restauracji i barów czynszu za lokale.

 

Od 24 października decyzją rządu wstrzymana została stacjonarna działalność lokali gastronomicznych. Lokale mogą jedynie sprzedawać dania na wynos. Samorządowcy zdecydowali się przyjść z pomocą gastronomom, którzy ponieśli olbrzymie straty już podczas wiosennego lockdownu. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podjął decyzję o ponownym wsparciu wejherowskich przedsiębiorców z tej branży obniżając czynsz za wynajmowane lokale do 1 zł + VAT. Przedsiębiorcy powinni jednak złożyć do Urzędu Miejskiego w Wejherowie odpowiedni wniosek.

Również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek 23 października ogłosił powrót Falochronu, czyli gdyńskiego programu pomocowego dla przedsiębiorców i zwolnił z czynszu na czas zakazu prowadzenia stacjonarnej działalności najemców i dzierżawców branży gastronomicznej, którzy korzystają z nieruchomości miasta i jego jednostek. Jednocześnie prezydent zaapelował o taki sam krok do właścicieli pozostałych lokali.

Jednocześnie dla wsparcia branży gastronomicznej, aby pomóc jej przetrwać ten trudny okres, powstała specjalna aplikacja Helpeat. Umożliwia ona szybkie odnalezienie w swoim mieście restauracji serwującej dania na wynos. Aplikacja pozwala również zamówienie dania w wybranej restauracji.