Aktualność

28
kwietnia 2021

Samorządy i podległe im jednostki z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot już po raz 11 przystąpią do wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Właśnie rozpoczął się nabór do grupy koordynowanej przez Gdynię - na zakup rozdzielonej dostawy energii elektrycznej.

 

W ciągu 10 lat wspólne zakupy przyniosły metropolitalnym samorządom aż 150 mln zł oszczędności. Wspólne zakupy pozwalają uzyskać lepsze ceny i obniżyć koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów. Do zainicjowanych przez samorządy grup zakupowych przyłączyły się m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, muzea, gdański ogród zoologiczny, Port Lotniczy w Gdańsku, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni.

 

– Zaczynaliśmy od wspólnego przetargu tylko z gminami zrzeszonymi w Forum NORDA. Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnych latach do grupy zakupowej dołączyło również miasto Gdańsk z częścią gmin ówczesnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. A potem Sopot, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Dzięki temu udaje nam się uzyskiwać coraz lepsze ceny, coraz więcej oszczędności liczonych w milionach złotych. Tak wysoka oszczędność warta jest współdziałania. Co istotne, zrzeszamy nie tylko partnerów publicznych i to również pokazuje, że jest to bardzo korzystna opcja zakupowa – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W tym roku zorganizowano dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię.

Gdańsk koordynuje zakupy w obszarach:

• rozdzielona dostawa energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył),

• kompleksowa dostawa energii elektrycznej,

• dostawa oleju opałowego,

• dostawa paliwa do samochodów służbowych,

• świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym.

Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać się do 30 kwietnia br.

 

Do 30 kwietnia trwa też nabór do grupy koordynowanej przez Gdynię na rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył). W grupie gdyńskiej planowane są również zakupy na kompleksową dostawę gazu ziemnego, nabór do której zostanie dopiero ogłoszony.

 

Przetargi w obu grupach będą ogłoszone na przełomie czerwca i lipca. Umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.

 

Poza wspólnymi zakupami metropolitalne samorządy mogą także skorzystać z programu optymalizacji rachunków za energię, realizowanego przez biuro OMGGS od 2019 roku. Dzięki analizie opłat w wybranych budynkach w 32 gminach udało się osiągnąć oszczędności przekraczające 3 mln zł w skali roku.