Aktualność

30
listopada 2021

Szlak Nut Kaszubskich w Wejherowie liczy już piętnaście elementów. Właśnie ustawiony został kolejny postument, który informuje i zaprasza do odkrywania miasta podążając za kaszubskimi nutami.

 

Pierwszy element szlaku ustawiony został u zbiegu drogi krajowej nr 6 i ul. 12 Marca. Pośród kamiennych kolumn znajduje się postać kobiety i mężczyzny ubranych w kaszubski stroje. Mężczyzna trzyma w rękach akordeon, bardzo popularny instrument muzyczny na Kaszubach. Nad postaciami znajduje się napis informujący o Szlaku Nut Kaszubskich wraz ze wskazaniem kierunku zwiedzania. Postument zaprasza wjeżdżających do Wejherowa do odkrywania miasta zgodnie z kaszubskim alfabetem. Podążając za czternastoma literami alfabetu kaszubskiego można odkryć najważniejsze zabytki i miejsca w mieście.

 

- Powstawaniu szlaku towarzyszyło kilka głównych założeń, jednym z nich było ułatwienie zwiedzania miasta i poznawanie jego historii i tradycji – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Wejherowo jest też silnie związane z kulturą regionu, stąd za elementy prowadzące szlak wybrano właśnie kaszubskie nuty.

 

Trasa nut kaszubskich wiedzie przy Kościele św. Anny, najstarszym miejskim zabytku, ufundowanym jeszcze przez Jakuba Wejhera, założycielu miasta. W świątyni warto zobaczyć obraz Matki Boskiej Wejherowskiej oraz krypty, w których spoczywają m.in. Wejherowie i Przebendowscy, dobroczyńcy miasta i klasztoru.

Po drodze turyści i mieszkańcy podążający za melodią, poznają uroki miejskiego krajobrazu, zatrzymają się w parkach i w urokliwej okolicy rzeki Cedron, przejdą deptakiem Starego Miasta, trafią też na Rynek, gdzie znajduje się pomnik Jakuba Wejhera i ratusz, w którym można zobaczyć m.in. salę tradycji, makietę miasta i celę więzienną z czasów, gdy dzisiejsza siedziba lokalnych władz była także posterunkiem pruskiej policji.

Na szlaku znajdują się również najważniejsze obiekty związane z lokalnym życiem kulturalnym. Na pieszych wędrowców czeka nowoczesny i oryginalny architektonicznie budynek Filharmonii Kaszubskiej, w którym swoją siedzibę ma również Wejherowskie Centrum Kultury. Z tarasu Filharmonii widoczna jest urzekająca panorama miasta. Ostatni przystanek na szlaku stanowi Pałac Przebendowskich, w którym znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. W jego pobliżu znajduje się rzeźba Kaszuby siedzącego na ławce, która została zainstalowana jako ostatni, piętnasty drogowskaz szlaku. Obok postaci umieszczony został kamień z wygrawerowanym całym alfabetem, a także przycisk, który po wciśnięciu uruchamia nagranie z wykonaniem całej wyliczanki, znanej z poszczególnych elementów spotykanych na szlaku.